Tek­no­lo­gia­teol­li­suu­den ylemmät toi­mi­hen­ki­löt il­moit­ti­vat uusista per­jan­tai­la­kois­ta

Ylemmät toimihenkilöt YTN jätti torstaina lakkovaroituksen uusista lakoista teknologiateollisuuden valikoituihin yrityksiin.

Lakkopäivät olisivat 28. maaliskuuta ja 4. huhtikuuta. Lakot ovat jatkoa helmikuun lopussa alkaneille perjantaipäivien lakoille.

Teknologiateollisuuden ylempien toimihenkilöiden työriitaa soviteltiin torstaina valtakunnansovittelijan johdolla. Valtakunnansovittelijan toimisto kertoi, että ratkaisua ei vieläkään löytynyt, ja perjantaille ilmoitettu lakko toteutuu.

Sovittelua jatketaan ensi tiistaina. Seuraava lakkopäivä olisi perjantaina 14. maaliskuuta.

YTN:n torstaina ilmoittamat uudet lakot olisivat tähänastisia laajempia sekä yritysten että lakkoihin osallistuvien ylempien toimihenkilöiden määrällä mitattuna. Kahden uuden lakkopäivän piirissä on 55 erikseen nimettyä yritystä ja 25 000 ylempää toimihenkilöä.

Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä