Tar­tun­ta­mää­rät kas­vus­sa Län­si-Poh­jan sai­raan­hoi­to­pii­ris­sä – tau­ti­huip­pu vielä saa­vut­ta­mat­ta

Länsi-Pohjan sairaanhoitopiirin alueella on kuluvalla viikolla keskiviikkoaamuun mennessä todettu 245 koronavirustartuntaa, tiedottaa Länsi-Pohjan sairaanhoitopiiri. Tartuntamäärät alueella ovat edelleen kasvussa. Viime viikolla alueella todettiin noin 650 tartuntaa.

Sairaalahoidossa on tällä hetkellä yhteensä 19 koronapotilasta. Tehohoitoa ei tällä hetkellä tarvita. Länsi-Pohjan keskussairaalassa on hoidossa seitsemän koronapotilasta, joista viidellä koronatartunta on hoidon ensisijainen syy.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä