Ta­lous­tie­tei­den opis­ke­li­jas­ta ei pitänyt koskaan tulla am­mat­ti­lii­ton pamppua – tänä kesänä Juhani Haa­pa­saa­ri antoi kasvot IAU:n la­koil­le

IAU:n puheenjohtaja Juhani Haapasaari on ollut tiukoissa neuvottelutilanteissa 18-vuotisella urallaan muutamia kertoja – viimeksi tänä keväänä. Taloustieteiden opiskelijasta ei pitänyt koskaan tulla ilmailualan työntekijää, saati ammattiliiton johtajaa.

Ilmailualan unionin puheenjohtaja Juhani Haapasaari on joutunut 18-vuotisella urallaan ammattiliiton puheenjohtajana muutamia kertoja oikein hankaliin tilanteisiin.
Ilmailualan unionin puheenjohtaja Juhani Haapasaari on joutunut 18-vuotisella urallaan ammattiliiton puheenjohtajana muutamia kertoja oikein hankaliin tilanteisiin.
Kuva: Heikki Saukkomaa / Lehtikuvan arkisto

Juhani Haapasaari on tullut tutuksi uutislähetyksissä puhuvana päänä, joka puolustaa ilmailualan työoikeuksia ja on valmis viemään joukkonsa vaikka lakkoon.

Juuri hän antoi kasvot työnseisauksille, jotka sotkivat Finnairin lentoaikatauluja keväästä lähtien, kunnes kiistaan saatiin väliaikainen sopu viime viikolla.

Hyvää juhannusta!

Lue Lapin Kansa Digiä _2 kk vain 9,90 €_

Kaikki sisällöt verkossa ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Kuvagalleriat ja livelähetykset Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen