Päivien lyheneminen: Mi­nuut­ti mi­nuu­til­ta kohti kaa­mok­sen sineä –  katso ani­maa­tios­ta miten päivä lyhenee nyt Lapissa

Kolumni: Ennen ko­din­hoi­ta­jat rien­si­vät hätiin, kun perhe joutui pulaan – nyt apua saa vain jos osaa vaatia

Palkinnot: Lapin Kansa on vuoden Mes­tis-me­dia

Mainos: Lapin Kansa Digi 13,90 €/kk – tilaa tästä

Tilaajille

Ta­lo­kaup­po­jen pur­ka­mi­nen on har­vi­nais­ta – "Huo­lel­li­sel­le­kin voi tulla huono kohde vas­taan, mutta riskiä voi itse pie­nen­tää"

Talokauppojen purkaminen on melko harvinaista.

– Kaupan purku on yleensä se viimeinen vaihtoehto. Yleensä silloin kyseessä on vakavat perusteet, sanoo Kilpailu- ja kuluttajaviraston (KKV) johtava asiantuntija Raija Marttala.

Lapin Kansa kertoi perjantaina rovaniemeläisen Henri Jokkalan talokaupoista, jotka purettiin viisi vuotta kaupanteon jälkeen. Syynä olivat uudessa talossa paljastuneet merkittävät virheet kuten talon perustusten halkeilu.

Marttalan mukaan uusien kiinteistöjen kauppaa koskevissa ongelmatilanteissa päädytään yleensä virheen korjaamiseen tai hinnanalennukseen.

Uusien talojen ongelmista yleisimpiä ovat rakentamiseen liittyvät virheet.

Lue Digiä 1 kk _vain 1 €_

Tutustu, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.