Kolumni

Tai­det­ta tar­vi­taan, re­lie­fi­kin sen kertoo

Kävelykadun kulmauksessa Rovaniemen ydinkeskustassa alkoi elokuun lopulla erikoinen hanke. Henkilönostin pysäköitiin punatiilisen kerrostalon edustalle, ja seinäpinnan ääressä alkoi työntouhu. Tiiliä poistettiin vähän kerrassaan ja välillä vetäydyttiin tuumaustauolle.

Aitiopaikalla kaupunkilaisten katseiden alla on saatu ratkaista, kuinka auton painoisen pronssireliefin kiinnitys saadaan rakennettua riittävän kestäväksi. Nyt näyttäisi viimein olevan valmista, ja Alvar Aallon reliefi vuosien tauon jälkeen paikassa, johon arkkitehti sen suunnitteli – tosin pressun suojissa torstain julkistamistilaisuuteen saakka.

Hyvää juhannusta!

Lue Lapin Kansa Digiä _2 kk vain 9,90 €_

Kaikki sisällöt verkossa ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Kuvagalleriat ja livelähetykset Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut