Tilaajille

Sok­lis­sa varmaa on vain vii­väs­ty­mi­nen – Uinuva kai­vos­han­ke odottaa oi­keu­den pää­tös­tä, mutta sitä vas­tus­ta­va adressi kerää nyt vauh­dil­la nimiä

Viimeisin oikeuden päätös viivästyttää vuosikymmenestä toiseen venynyttä Soklin kaivoshanketta entisestään. – Emme voi tehdä nyt oikeastaan mitään, toteaa hankkeen vetäjä. Vastustajien mielestä nyt on aika haudata kaivoshanke lopullisesti.

Yhtenä huolenaiheena on, miten Soklin kaivos vaikuttaisi Nuorttijoen vesistön tilaan. Kuva on Nuorttijoen Voittinkönkäältä. Arkistokuva.
Yhtenä huolenaiheena on, miten Soklin kaivos vaikuttaisi Nuorttijoen vesistön tilaan. Kuva on Nuorttijoen Voittinkönkäältä. Arkistokuva.
Kuva: Hannu Kostilainen

Odottava.

Se on sana, joka kuvaa Soklin kaivoshankkeen tämänhetkistä tilaa. Se ei ole jo puoli vuosisataa esillä olleelle hankkeelle uutta.

Kaivoshankkeen vetäjän Eero Hemmingin mukaan tilanne säilyy sellaisena, kunnes korkeimman hallinto-oikeuden päätökset saadaan.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä