Sodankylän kouluverkkoa koskevaan päätöksentekoon on osallistunut esteellinen henkilö. Sodankylän kunnanhallitus onkin päättänyt palauttaa asian uudelleen sivistyslautakunnan käsittelyyn.
– Kouluverkkoasian käsittelyssä havaittiin muotovirhe, joka nyt korjataan. Asian käsittelyn aikataulua viivästetään, jotta poliittiselle keskustelulle jää riittävästi aikaa. Uudessa aikataulussa on huomioitu, etteivät muutokset vaikuta talousarvion valmisteluun, kunnanhallituksen puheenjohtaja Tuula Annala kertoo.
Kuntalainen epäili esteellisyyttä
Annala kertoo, että esteellisyys tuli esille yksityisen kuntalaisen yhteydenoton myötä. Hän oli epäillyt esteellisyyttä päätöksenteossa.
– Päätöksenteossa pääperiaate on, että esteellinen henkilö ilmoittaa oman esteellisyytensä. Asia täytyi selvittää esteellisyydestä epäillyn henkilön kanssa, ja oikeellisuutta varmistettiin myös Kuntaliiton lakimieheltä, Annala sanoo.