Festivaali: Si­me­rock jul­kai­si nipun ar­tis­ti­kiin­ni­tyk­siä – ­Behm, Kuumaa ja Rosa Coste mukana ensi kesän fes­ti­vaa­leil­la

Tuulivoima: Itä-Lap­piin voi nousta maan suurin tuu­li­puis­to, jos tut­ka­on­gel­miin löytyy rat­kai­su

Kolumni: Vai­kein­ta on vas­taan­ot­taa

Mainos: Mitä enemmän tiedät sitä helpommin äänestät, tilaa tästä Lapin Kansa 2 kk 59,90 euroa

Tilaajille

Sitkeä pelko maa-oi­keuk­sis­ta ti­kit­tää saa­me­lais­kä­rä­jä­lain taus­tal­la – Ainoa saa­me­lai­nen kan­san­edus­ta­ja Heikki Autto pelkää la­ki­esi­tyk­sen hei­ken­tä­vän saa­me­lais­kult­tuu­ria

Hallitus vei eduskuntaan kiistellyn esityksen saamelaiskäräjälaista. Pelko maaoikeuksien uusjaosta sai monet hakeutumaan aiemmin saamelaiskäräjien vaaliluetteloon. Sama pelko on saanut Suomen ja Ruotsin jättämään alkuperäiskansoja koskevan ILO:n sopimuksen hyväksymättä. Oslon yliopiston dekaanin Anne Julie Sembin mukaan sopimuksen vaikutukset ovat isot Pohjois-Norjan maaoikeuksiin.

Kysymys maankäytöstä puhuttaa Inarissa ja muuallakin Lapissa, mutta kulttuuri yhdistää saamelaisia. Saamelaiset kokoontuvat vuosittain perinteisille Hetan Marianpäivien kulttuuritapahtumaan Enontekiölle. Näin on tehty jo 1500-luvulta lähtien.
Kysymys maankäytöstä puhuttaa Inarissa ja muuallakin Lapissa, mutta kulttuuri yhdistää saamelaisia. Saamelaiset kokoontuvat vuosittain perinteisille Hetan Marianpäivien kulttuuritapahtumaan Enontekiölle. Näin on tehty jo 1500-luvulta lähtien.
Kuva: Aamulehti

Kiistellyn saamelaiskäräjälain eteneminen eduskuntaan on pitkän ja päättymättömältä näyttävän riitelyn viimeisin etappi.

Lue Digiä 1 kk _vain 1 €_

Tilauksella pääset lukemaan rajoituksetta tämän ja muita kiinnostavia artikkeleita, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.