Pääkirjoitus

Si­ni­pu­na ja por­va­ri­poh­ja joh­ta­vat tulevan hal­li­tuk­sen spe­ku­laa­tiois­sa, mutta jopa vä­hem­mis­tö­hal­li­tus on mah­dol­li­nen – pää­tös­val­ta ei ole vain ää­nes­tä­jäl­lä

Pääkirjoitus // 16.1.2023

Eduskuntavaaleihin on alle kolme kuukautta ja puheet vaalikentillä kovenevat. Uutta on se, että osa puolueista on ilmoittanut jo etukäteen, kenen kanssa he eivät mahdu samaan hallitukseen. Tämä helpottaa tulevan hallituspohjan arvailua.

Ykkösvaihtoehtona pidetään sinipunaa, missä hallitusrungon muodostavat kokoomus ja sdp esimerkiksi rkp:lla ja vihreillä höystettynä. Kakkosvaihtoehtona on mainittu porvarihallitus, jonka runkona ovat kokoomus ja perussuomalaiset sekä apupuolueina kristilliset ja mahdollisesti keskusta ja/tai rkp.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa