Pääkirjoitus

Saa­me­lais­kä­rä­jä­lain uu­dis­ta­mis­esi­tys ei vaikuta komp­ro­mis­sil­ta, joka lo­pet­tai­si rii­te­lyn poh­joi­ses­sa

Pääkirjoitus // 15.5.2021

Sanooko kolmas kerta toden? Ennusmerkit eivät lupaa hyvää. Mikään ei viittaa ainakaan toistaiseksi siihen, että tuorein esitys uudeksi saamelaiskäräjälaiksi olisi sellainen kompromissi, jolla Lappia jo kymmenien vuosien ajan repineet alkuperäiskansakiistat saadaan loppumaan.

Kansliapäällikkö Pekka Timosen työryhmän jättämä lakimietintö uusisi sekä saamelaiskäräjien vaaliluettelon että siihen hakeutumisjärjestelmän ja -kriteerit.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi