Ruoka- ja juo­ma­ve­si on kei­tet­tä­vä Muo­nios­sa Oloksen ja Sär­ki­jär­ven alueel­la – ve­si­näyt­tees­sä oli ko­li­for­mi­sia bak­tee­rei­ta

Ruoka- ja juomavesi on keitettävä Muonion kunnan vesilaitoksen Oloksen ja Särkijärven alueella lukuun ottamatta Lapland Hotels Oloksen hotellikiinteistöjä.

Oloksen verkostosta tiistaina otetussa vesinäytteessä oli koliformisia bakteereita. Vesinäytteissä ei todettu Escherichia coli -bakteereita.

Koliformisten bakteerien esiintyminen voi olla osoitus esimerkiksi ympäristöperäisestä likaantumisesta tai veden huonosta vaihtuvuudesta.

Juomaksi ja ruuanlaittoon käytettävää vettä on keitettävä vähintään viisi minuuttia. Keittokehotus on voimassa toistaiseksi.

Keittämätöntä vettä voi käyttää peseytymiseen normaalisti, ellei siinä ole poikkeavaa väriä tai hajua. Myös astiat voi pestä keittämättömällä vedellä, mutta ne on tämän jälkeen kuivattava huolellisesti. Vedenkeitin ja kahvinkeitin eivät keitä vettä riittävästi.

Muonion kunnan vesilaitos selvittää häiriötilanteen aiheuttanutta syytä ja ottaa uusintanäytteet torstaina sekä ensi viikon maanantaina.

Kyseessä on pieni vedenottamo Oloksella, jossa ei ole aikaisemmin ollut ongelmia, kertoo 24 vuotta alalla ollut vs. vesihuoltolaitoksen päällikkö Jaakko Muotka.

Hänen mukaan bakteereja löytyi vedestä niin pieni määrä, että ne ovat voineet joutua vesinäytteeseen myös näytteenoton yhteydessä.

Päivitetty 27.2. klo 19.15 tiedolla, että vedenkeittokehotus ei koske Lapland Hotels Oloksen hotellikiinteistöjä.

Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä