Marjanpoimijat: Yk­si­kään thai­maa­lai­nen ei jät­tä­nyt vii­su­mi­ano­mus­ta mar­jan­poi­min­taa varten

Pääkirjoitus: Hidas lu­pa­pro­ses­si voi olla ul­ko­mais­ten jät­ti-in­ves­toin­tien suurin este

Ylioppilaat: Katso tästä Lapin lu­kioi­den val­ko­la­kin saajat

Mainos: Lapin Kansa Digi 13,90 €/kk – tilaa tästä

Tilaajille

Ro­va­seu­dun mark­ki­na­kiin­teis­töt hakee taas uutta toi­mi­tus­joh­ta­jaa – Saara Saari ir­ti­sa­nou­tui

Rovaniemen kaupunkikonserniin kuuluva Rovaseudun markkinakiinteistöt oy hakee taas uutta toimitusjohtajaa. Virkavapaalta vuodenvaihteessa yhtiöön palannut Saara Saari on irtisanoutunut ja siirtymässä muihin tehtäviin.

Saari aloitti yhtiössä toimitusjohtajana maaliskuussa kaksi vuotta sitten. Jo syyskuussa 2020 hän siirtyi kaupungin talous- ja rahoitusjohtajaksi, kun kaupunginkamreeri Jussi Päkkilä oli kesällä irtisanoutunut. Kaupungin vt. talous- ja rahoitusjohtajana hän toimi reilun vuoden aina toukokuun loppuun 2021.

Saari haki kaupungin talousjohtajan virkaa, joka sittemmin monien vaiheiden jälkeen muutettiin konsernitalousjohtajaksi. Tuohon virkaan Saari ei enää hakenut.

Virkaan valittiin lopulta Janne Sandgren.

Lue Digiä 1 kk _vain 1 €_

Tutustu, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.