Kaivattu latukahvila avautuu viikonloppuna Kirkonjyrhämän jäälle. Kahvilaa pitää Ounasvaaran peruskoulun 8.D-luokka ja se on avoinna viikonloppuisin.
Sama luokka piti latukahvilaa Kirkonjyrhämällä jo viime talvena. Oppilaat keräävät rahaa yhdeksännellä luokalla tehtävää luokkaretkeä varten. Oppilaiden ensisijaisena haaveena on matkustaa Espanjaan, sillä suuri osa heistä on opiskellut espanjan kieltä neljänneltä luokalta lähtien.
– Tarkoitus on tänä keväänä katsoa tilanne, että riittävätkö rahat ja rahkeet Espanjaan asti, sanoo luokanvalvoja Marjo Laiho.
Laihon mukaan kahvila on toiminnassa ainakin 10. huhtikuuta saakka. Latukahvila myy muun muassa makkaraa, kuumia juomia ja leivonnaisia. Kahvilassa voi maksaa käteisellä ja Mobilepaylla.