Tilaajille

Ro­va­nie­me­läis­läh­töis­ten tai­tei­li­joi­den näyt­te­ly pohtii val­loi­te­tun kuk­ku­lan ole­mus­ta – ­Kyös­ti Pär­ki­sen kukkula on jä­te­maa­ta Hel­sin­gin ja Espoon rajalla

Lapin taiteilijaseuran gallerioissa esittäytyy kaksi Rovaniemeläislähtöistä taiteilijaa. Kyösti Pärkinen maalaa satumaisia näkymiä täyttömäeltä. Pertti Karjalaisen teoksissa ultraviolettivalo korostaa muodon ja värin vuoropuhelua.

Kyösti Pärkinen ripustaa teostaan Näkymä kukkulalta.
Kyösti Pärkinen ripustaa teostaan Näkymä kukkulalta.
Kuva: Richard Kautto

Näyttely. Kyösti Pärkisen maalauksia Galleria Napassa ja Pertti Karjalaisen Noin sata ja muuta tarinaa Studio Mustanapassa 23.9. saakka. Kairatie 3 Rovaniemellä. Avoinna: ti-to klo 12–18, pe klo 11–17, la klo 12–16.

Valo kajastaa taivaanrannassa. Kyösti Pärkisen maalauksissa tuntuisi olevan varhaisaamun tunnelma.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä