Roopen ra­port­ti vaihtuu Pariin muut­tu­jaan – UR:n uusi sar­ja­ku­va am­men­taa ro­va­nie­me­läi­sen koi­ran­omis­ta­jan elä­mäs­tä

Noa Autio adoptoi Lokki-koiransa Romaniasta. Aution sarjakuvassa seikkaillaan myös koiranomistajan elämässä.
Noa Autio adoptoi Lokki-koiransa Romaniasta. Aution sarjakuvassa seikkaillaan myös koiranomistajan elämässä.
Kuva: Pekko Korvuo

Uuden Rovaniemen pitkäaikainen sarjakuva, Judit Ginzboorgin piirtämä Roopen raportti on tullut päätökseensä. Sen paikalla ilmestyy nyt uusi sarjakuva nimeltä Pari muuttujaa.

Sarjakuvaa tekee Noa Autio. Hän muutti Rovaniemelle nelisen vuotta sitten opiskelemaan Lapin yliopiston taiteiden tiedekuntaan.

Kesällä on aikaa lukea!

Nappaa Lapin Kansa Digin ensimmäiset _2 kk 9,90 €_

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä