Ri­ko­soi­keu­den asian­tun­ti­ja saa­me­lais­kä­rä­jien ri­kos­tut­kin­nas­ta: "Läh­tö­koh­ta on, että KHO:n pää­tök­siä on nou­da­tet­ta­va"

Apulaisprofessori Tatu Hyttisen mukaan yleinen oikeuskäytäntö on selvä, eikä lainvoimaisten päätösten yli voi kävellä. Saamelaiskäräjävaaleja koskevassa rikostutkinnassa epäselvää on sen sijaan se, voiko kyse olla virkarikoksesta.

Saamelaiskäräjien vaalilautakunta on ottanut tietoisen riskin jättäessään saamelaiskäräjävaaleissa vaaliluettelon ulkopuolelle henkilöitä, jotka korkein hallinto-oikeus KHO on sinne aiemmin hyväksynyt.

Tätä mieltä on Turun yliopisto rikosoikeuden apulaisprofessori Tatu Hyttinen. Hyttinen kommentoi saamelaiskäräjävaaleihin liittyvää rikosepäilyä yleisen oikeuskäytännön ja rikosoikeuden näkökulmasta.

Lapin poliisilaitos kertoi viime viikolla, että poliisi epäilee saamelaiskäräjien vaalilautakunnan jäseniä syrjinnästä ja virkavelvollisuuden rikkomisesta viime syksyn vaaleihin liittyen.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä