Ri­ko­se­päi­ly: Mies vää­ren­si te­ko­älyl­lä alas­ton­ku­via lä­hei­sis­tä ja työ­ka­ve­reis­taan – te­ko­paik­ka­na poh­jois­suo­ma­lai­nen pieni kau­pun­ki

Poliisi tutkii tekoälyn avulla muokattujen seksuaalisten kuvien levittämistä, jossa asianomistajina eli uhreina on useita naisia.

Tekopaikkana on pohjoissuomalainen pieni kaupunki ja rikoksista epäiltynä yksi keski-ikäinen mies.

Poliisin mukaan miestä epäillään seksuaalisen kuvan luvattomasta levittämisestä, kunnianloukkauksesta ja yksityiselämää loukkaavasta tiedon levittämisestä.

Tietojemme mukaan mies on työskennellyt suuressa teollisuusalan yrityksessä työsuojelun päällikkötehtävissä.

Hyvää juhannusta!

Lue Lapin Kansa Digiä _2 kk vain 9,90 €_

Kaikki sisällöt verkossa ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Kuvagalleriat ja livelähetykset Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä