Vaalikone: Katso Lapin Kansan vaa­li­ko­nees­ta, kuka eh­dok­kais­ta on lä­him­pä­nä aja­tus­maail­maa­si

Podcast: Mistä tulee Lapin suurin puolue? Kuun­te­le myös, mikä pu­hut­taa ra­ja­kun­nis­sa vaalien alla

Kolumni: Yksi on juh­lis­ta poissa, kun Suomen toi­sek­si suurin kan­sal­lis­puis­to täyttää ta­sa­vuo­sia

Mainos: Mitä enemmän tiedät sitä helpommin äänestät, tilaa tästä Lapin Kansa 2 kk 59,90 euroa

Tilaajille

Rekka ja pa­ket­ti­au­to ko­la­roi­vat Ra­nuan­tiel­lä Si­mos­sa, yksi louk­kaan­tui

Simossa Ranuantiellä sattui varhain maanantaiaamuna liikenneonnettomuus.

Lapin pelastuslaitos tiedotti, että kyseessä oli rekan ja pakettiauton nokkakolari. Onnettomuudessa loukkaantui yksi henkilö.

Onnettomuuspaikka on reilut 25 kilometriä Nelostieltä Ranuan suuntaan.

Onnettomuuden vuoksi tie oli suljettu liikenteeltä aamulla lähes kello 10.20 asti. Tapahtumapaikalla on kiertotie joen pohjoispuolella menevän tien kautta. Paikalla oli vielä aamukahdeksalta neljä pelastuslaitoksen yksikköä.

Juttua muokattu klo 8:11: Tarkennettu tietoja pelastuslaitoksen tiedotteesta.

Juttua päivitetty kello 10.20: Tie on taas avattu liikenteelle.

Lue Digiä 1 kk _vain 1 €_

Tilauksella pääset lukemaan rajoituksetta tämän ja muita kiinnostavia artikkeleita, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.