Ranskan sar­ja­rais­kaus­ta­pauk­ses­sa tuo­mit­tu ex-avio­mies ei aio va­lit­taa tuo­mios­taan

Marseille

Ranskassa silloisen vaimonsa raiskauksista ja niiden järjestämisestä tuomittu Dominique Pelicot ei aio valittaa tuomiostaan, kertoo miehen asianajaja Beatrice Zavarro.

Pelicot tuomittiin aiemmin joulukuussa 20 vuoden vankeusrangaistukseen. Hän sai teoistaan syyttäjien vaatiman enimmäistuomion.

Ranskassa ja muualla maailmassa järkytystä herättäneessä tapauksessa Dominique Pelicot huumasi toistuvasti nykyisen ex-vaimonsa Gisele Pelicot'n, jotta hän ja kymmenet muut miehet pystyivät raiskaamaan tämän. Dominique Pelicot on tunnustanut tekonsa.

Myös kaikki 50 muuta tapauksessa syytettyä miestä tuomittiin vankeusrangaistuksiin, joista lyhin on kolme vuotta ja pisin 15 vuotta.

Tänään on viimeinen päivä, jolloin tuomitut voivat valittaa tuomioistaan. Zavarron mukaan tuomituista 17 on tähän mennessä jättänyt valituksen.

Julkisen oikeudenkäynnin valinneesta Gisele Pelicot'sta, 72, on tullut oikeudenkäynnin myötä feministinen sankari. Esiintymällä julkisesti hän on kertonut pyrkivänsä osoittamaan, että raiskauksessa häpeän ei pitäisi olla uhrilla vaan raiskaajalla.

Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä