Puuta kul­jet­ta­va Aki Alatalo on tyy­ty­väi­nen uuteen bio­kaa­su­rek­kaan, vaikka kerran kaasu meinasi loppua kesken – Lappiin kai­va­taan lisää tank­kaus­ase­mia

Koko maakunnassa voi tällä hetkellä tankata biokaasua vain kahdessa paikassa. Kuljetusalan yrittäjän mukaan yksi asema tarvittaisiin Ylitorniolle tai Pelloon.

Autonkuljettaja Aki Alatalo on toista kuukautta kuljettanut raakapuuta uudella biokaasurekalla Pellon, Rovaniemen ja Kemin välillä.
Autonkuljettaja Aki Alatalo on toista kuukautta kuljettanut raakapuuta uudella biokaasurekalla Pellon, Rovaniemen ja Kemin välillä.
Kuva: Siham Alabdullah

Metsähallituksen puunkuljetuksissa on otettu käyttöön ensimmäinen biokaasulla toimiva rekka Lapissa. Täysperävaunullisella puutavarayhdistelmällä on kuljetettu raakapuita Länsi-Lapin alueella reilun kuukauden ajan.

Rekan hankki pellolainen kuljetusliike Enbuska oy. Torstaiaamuna raakapuita Miekojärveltä Kemiin kuljettanut Aki Alatalo kertoi, että uusi rekka on toistaiseksi vaikuttanut toimivalta.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä