Pur­ku­tai­de on väis­tä­mät­tä vä­li­ai­kais­ta – ”Tämä on meil­le­kin op­pi­mis­ko­ke­mus”

Liedakkalan koulun pihapiirissä purkutuomion saanut rivitalo sai vielä hetkellisesti uuden elämän. Paikalliset taiteilijat päästivät luovuutensa valloilleen ja loivat Keminmaan historian ensimmäisen purkutaideprojektin.

Marjo Appelgrén on yksi kolmestatoista purkutaloa koristelleesta taiteilijasta.
Marjo Appelgrén on yksi kolmestatoista purkutaloa koristelleesta taiteilijasta.
Kuva: Tanja Valikainen
Taide

Keltaisen rivitalon päädyssä tolpat ja seinä ovat saaneet uutta kuosia. Kukkakuvioin koristellut kivet johdattavat sisään vanhan rivitalon päätyasuntoon, joka on saanut hetkellisesti uuden ilmeen paikallisen taiteilijaseuran jäsenten käsissä. Luonto ja kesä ovat inspiroineet taiteilijoita, jotka saivat muuttaa purkutuomion saaneen talon väliaikaiseksi taideinstallaatioksi.

Kesällä on aikaa lukea!

Nappaa Lapin Kansa Digin ensimmäiset _2 kk 9,90 €_

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä