Pu­he­lin­ta räp­län­nyt nainen ajoi päin po­lii­si­au­toa Oulussa – ho­vi­oi­keus puo­lit­ti kor­vaus­sum­man

Nainen tuomittiin Rovaniemen hovioikeudessa törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta.

Rovaniemen hovioikeus on tuominnut nuoren naisen törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta Oulussa vuonna 2022 tapahtuneesta liikenneonnettomuudesta.

Tuomioon johtaneet tapahtumat ajoittuvat joulukuuhun tapaninpäivän myöhäisiltaan, jolloin tekohetkellä 19-vuotias nainen ajoi Kainuuntietä pitkin.

Poikkimaantien risteystä lähestyttäessä naiselle syttyi punaiset liikennevalot, joihin hän ei kuitenkaan heti reagoinut.

Samaan aikaan Poikkimaantieltä risteykseen ajoi vihreillä valoilla poliisiauto, jonka vasempaan kylkeen naisen kuljettama henkilöauto törmäsi jarrutusyrityksestä huolimatta.

Hyvää juhannusta!

Lue Lapin Kansa Digiä _2 kk vain 9,90 €_

Kaikki sisällöt verkossa ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Kuvagalleriat ja livelähetykset Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä