Prins­sis­tä tuli heti porojen uusi ku­nin­gas – "Se halusi juosta tänään"

Kipakka yöpakkanen pohjusti ja aurinko viimeisteli porokuninkuusradan Inarijärven jäälle, jossa nähtiin myös draamaa.

Kun Eemil Sarajärvi (vas.) otti ohjakset, Matti Konttaniemen valmentamasta Kultalasta tuli uusi porojen kuningas. Kisa käytiin Inarijärven jäällä.
Kun Eemil Sarajärvi (vas.) otti ohjakset, Matti Konttaniemen valmentamasta Kultalasta tuli uusi porojen kuningas. Kisa käytiin Inarijärven jäällä.
Kuva: Olli Miettunen

Koparat nakuttivat kiihtyvää sarjaa Inarijärven jäällä, kun Eemil Sarajärven naruttama Kultala juoksi kruunu silmissä kimaltaen kohti porojen kuninkuutta. Haaste oli suuri, sillä poro on vasta viime vuonna kuninkuuden polulle talutettu prinssi.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä