Pääkirjoitus: Ay-lii­ke ja hal­li­tus ovat ajau­tu­neet jää­rä­päi­syyt­tään pat­ti­ti­lan­tee­seen, mistä kum­man­kin on vaikea pe­rään­tyä

Lakko: Työ­tais­te­lu kes­keyt­tää ju­na­lii­ken­teen ensi tors­tai­na vuo­ro­kau­den ajaksi, lakko ei koske Poh­jois-Suo­men hen­ki­lö­yö­ju­na­lii­ken­net­tä

Mainos: Lapin Kansa Digi 13,90 €/kk – tilaa tästä

Tilaajille

Pre­si­dent­ti Nii­nis­tö vie­rai­lee Kemissä ja Tor­nios­sa ensi vii­kol­la

Tasavallan presidentti Sauli Niinistö vierailee Kemissä ja Torniossa keskiviikkona 6. huhtikuuta, kertoo Tasavallan presidentin kanslia tiedotteessaan.

Vierailu alkaa Kemistä Syväkankaan koululta, jossa presidentti Niinistö tutustuu koulun toimintaan ja keskustelee oppilaiden ja opettajien kanssa kiusaamisen ehkäisystä.

Niinistö tapaa Kemin kaupungin edustajia kouluvierailun jälkeen Kemin lumilinnassa. Keskustelujen aiheena ovat seudun ajankohtaiset asiat ja matkailuun liittyvät kysymykset.

Iltapäivällä presidentti vierailee Torniossa. Keskusteluissa Tornion kaupungin ja Haaparannan kunnan edustajien kanssa aiheena on muun muassa rajayhteistyö.

Lue Digiä 1 kk _vain 1 €_

Tutustu, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.