Po­siol­la alkavat jo 30-vuo­tiai­den pe­rus­ter­vei­den ro­ko­tuk­set, Kemissä menossa vasta 60-vuo­tiaat, ky­syim­me miksi ero on näin suuri?

Kemissä rokotukset näyttävät etenevän erityisen hitaasti, mutta johtava lääkäri on eri mieltä.

Sairaanhoitaja Sanna Halonen valmisteli Pfizerin koronarokoteannoksia käyttökuntoon Rovaniemen kaupungintalolla. Arkistokuva.
Sairaanhoitaja Sanna Halonen valmisteli Pfizerin koronarokoteannoksia käyttökuntoon Rovaniemen kaupungintalolla. Arkistokuva.
Kuva: Pekka Aho

Rokotukset etenevät Lapin kunnissa jopa huomattavan eri tahtia.

Posiolla alkavat jo 30–39 -vuotiaiden rokotukset, ja Rovaniemi, Simo ja Tornio rokottavat perusterveitä 50-vuotiaita. Kemissä ovat meneillään vasta 60-vuotiaiden perusterveiden rokotukset.

"Koronarokottaminen Kemissä ei ole hitaampaa kuin muualla."

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Ilmoita asiavirheestä