Po­sio­lais­tai­tei­li­ja Anu Pentik sai ar­vos­te­tun J. V. Snell­man -mi­ta­lin elä­män­työs­tään

Suomen Kulttuurirahasto palkitsi posiolaistaiteilija Anu Pentikin elämäntyöstään J. V. Snellman -mitalilla.
Suomen Kulttuurirahasto palkitsi posiolaistaiteilija Anu Pentikin elämäntyöstään J. V. Snellman -mitalilla.
Kuva: Erkki Ahola / Arkisto

Suomen Kulttuurirahasto luovutti J. V. Snellman -mitalin posiolaistaiteilija Anu Pentikille lauantaina järjestetyssä Lapin Kulttuurirahaston vuosijuhlassa Rovaniemellä.

Arvostettu ansiomitali myönnettiin Pentikille pohjoisen estetiikasta ja vahvasta jäljestä, Lapin kulttuurirahaston tiedotteessa kerrotaan.

Kulttuurirahasto nimittää Pentikiä suomalaisen muotoilun ja taidekeramiikan uranuurtajaksi ja kokonaisvaltaiseksi kulttuurivaikuttajaksi.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä