Kunniamerkit: Katso lista Lappiin myön­ne­tyis­tä it­se­näi­syys­päi­vän kun­nia­mer­keis­tä

Luppo: Arto Köngäs on kip­san­nut lap­pi­lais­ten raajoja yli 30 vuotta

pääkirjoitus: Il­mas­ton­muu­tos etenee, eivätkä sen vai­ku­tuk­set ole enää kai­kil­ta osin py­säy­tet­tä­vis­sä

Mainos: Lapin Kansa Digi 13,90 €/kk – tilaa tästä

Tilaajille

Poh­jois­mai­den yh­tei­nen saa­me­lais­par­la­ment­ti vah­vis­tai­si it­se­mää­rää­mis­oi­keut­ta – "Kyse ei ole saa­me­lais­val­tios­ta", ideaa ajava Pirita Näk­kä­lä­jär­vi va­kuut­taa

Pirita Näkkäläjärvi haluaa Saamenmaalle valtioiden rajat ylittävän itsehallinnon.

Saamelaiskäräjävaaliehdokas Pirita Näkkäläjärvi Inarista esittää, että saamelaisten tulee pyrkiä kohti valtioiden rajat ylittävää yhteistä parlamenttia (LK 19.9.). Näkkäläjärven visiossa Suomen, Ruotsin ja Norjan saamelaiskäräjät korvattaisiin yksillä, yhteisillä saamelaiskäräjillä. Myöhemmin mukaan tulisi saada myös Venäjällä asuvat saamelaiset.

Näkkäläjärven mukaan kyse on saamelaisten itsemääräämisoikeudesta, jota yhteinen parlamentti vahvistaisi.

– Kyse on myös saamelaisten painoarvosta yhteiskunnallisessa keskustelussa ja päätöksenteossa. Tällä hetkellä kaikissa Pohjoismaissa mennään suuntaan, jossa saamelaisia kuunnellaan koko ajan vähemmän.

Näkkäläjärvi korostaa, ettei hänen tavoitteenaan ole saamelaisvaltion perustaminen.

Lue Digiä _vain 1 €/kk_

Tilauksella pääset lukemaan rajoituksetta tämän ja muita kiinnostavia artikkeleita