Lukijalta
Mielipidekirjoitus

Poh­dit­ta­vaa kun­ta­päät­tä­jil­le

Lapin kauppakamarin toimitusjohtaja Liisa Ansala hehkuttaa ylpeänä kaivosteollisuutta (LK 14.8.), mutta vaikuttaa samalla tietämättömältä ja unohtaa tärkeitä tosiasioita.

Kaivostyöntekijät eivät muuta kaivospaikkakunnille, koska alihankintafirmojen urakat ovat maksimissaan 2-vuotisia. He "hyppäävät" töiden perässä kaivokselta toiselle. Pääsääntöisesti kaikilla kaivoksilla puolet työntekijöistä on alihankintayritysten palkkalistoilla. Perheet jäävät varsinaiseen kotikuntaan ja iso osa verotuloista jää saamatta kaivospaikkakunnilta.

Kirjoittaja näkee kaivosteollisuuden uhkana Lapin muille elinkeinoille.
Kirjoittaja näkee kaivosteollisuuden uhkana Lapin muille elinkeinoille.
Kuva: Henripekka Kallio

Kaivosyhtiöiden johtajat kertoivat syksyllä 2022 Hannele Pokan järjestämässä tilaisuudessa Sodankylän kunnantalolla, että työntekijät tullaan palkkaamaan ulkomailta uusille kaivoksille. Heitä lennätetään Suomeen vuoroviikoin. Näin valuvat kaivosmiesten verorahat ulkomaille ja samalla poljetaan suomalaisten kaivosmiesten palkat alas.

Sodankylän väkiluku laskee ja Inarissa kasvaa. Tässä on Tilastokeskuksen otanta viimeisen 15 vuoden aikana: Sodankylä -752 henkilöä, Inari +446. Lisäksi Inarissa on pula työntekijöistä. Tulijoita olisi, jos vaan saataisiin lisää asuntoja. Molempien kuntien työttömyysprosentti on ollut maan alhaisimpia usean vuoden ajan, mutta Inarin veroprosentti on ollut pitkään kaksi prosenttia alhaisempi kuin kaivoskunta Sodankylässä.

Mistä johtuu, että Inarissa menee loistavasti ilman kaivoksia, joita Ansala hehkuttaa silläkin uhalla, että ne tuhoavat Lapin matkailun? Kaivosteollisuutta on vaikea perustella työllisyydellä ja kasvulla. Se on uhka muille pitkäjänteisille elinkeinoille ja Lapin puhtaalle luonnolle.

Niina Helistö