Pil­ke-ta­lo on nykyään usean eri valtion vi­ras­ton koti – "E­dus­taa tyy­pil­lis­tä uuden ajat­te­lun toi­mis­to­ti­laa."

Tukesin työntekijä Matti Ohtamaa ja Avin työntekijä Annina Luotonen kahvittelevat Pilke-talon uusissa virastojen yhteisissä taukotiloissa.
Tukesin työntekijä Matti Ohtamaa ja Avin työntekijä Annina Luotonen kahvittelevat Pilke-talon uusissa virastojen yhteisissä taukotiloissa.
Kuva: Anssi Jokiranta

Tulevaisuudessa virastoasioiden hoitaminen voi tarkoittaa asiakkaalle vierailua Rovaniemen Pilke-talossa.

Alunperin Metsähallituksen käyttöön valmistunut Pilke-talo on nyt yhdeksän eri viraston työympäristö. Uusien toimitilojen saneeraus valmistui kuluvan vuoden kesäkuussa.

Kiinteistössä toimivat Metsähallituksen lisäksi yhä Luonnonvarakeskus (Luke) ja Ilmatieteen laitos.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä