Tilaajille

Pepsi käyttää tuo­tan­nos­saan poh­jois­suo­ma­lai­sen la­ser­merk­kaus­fir­man tek­no­lo­giaa

Laserin käyttö materiaalien merkkauksessa perustuu lasersäteen ja materiaalin väliseen vuorovaikutukseen, jossa lasersäde muuttaa materiaalin pintaa pysyvästi.

Cajo Technologies Oy:n toimitusjohtaja Niko Karsikas sanoo, että lasermerkkaus on kustannustehokas ja ympäristöystävällinen tapa merkata teollisuuden tuotteita.
Cajo Technologies Oy:n toimitusjohtaja Niko Karsikas sanoo, että lasermerkkaus on kustannustehokas ja ympäristöystävällinen tapa merkata teollisuuden tuotteita.
Kuva: Mikko Halvari

Lasermerkkauslaitteistoja kehittävä ja myyvä teknologiayhtiö Cajo Technologies Oy aikoo kasvaa Kempeleestä merkittäväksi vientiyritykseksi.

Cajon valmistamilla laitteilla voidaan tehdä laservalon avulla merkkauksia melkein mihin tahansa materiaaliin, vaikkapa teräkseen tai pahviin.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä