Lukijalta
Mielipidekirjoitus

Palkka ei nouse Ke­vit­sal­la

Boliden on maksanut 2024 Kevitsalta Ruotsiin lennättämistään mineraaleista Sodankylän kunnalle 4,45 miljoonan euron mineraaliveron, viestii verohallinto. Se paljastaa, että Boliden on kuljettanut 2024 Kevitsalta Ruotsiin – ei sinne vietynä ja myytynä, vaan mineraalien omistuksen oman pussin siirtona – 1,24 miljardin euron mineraalit.

Siihen kun lisätään Ruotsiin maksettu vuosittainen noin sadan miljoonan euron ”kantorahapotti” malmeista, on Ruotsi rikastunut Kevitsan malmeista 2024 runsaat 1,3 miljardia. Entä Suomi?

Vuoden 2024 tulokset Boliden vielä salaa. Edellisen, 2023 vietyjen mineraalien arvoksi se on kirjannut Kevitsalla vain 288 miljoonaa euroa, alle neljäsosan 1,3 miljardista. Rikasteina hiekan seassahan mineraalit ovat menneet ja menevät, lentävät vailla nikkelin, kuparin ja kullan prosessointia, mutta sittenkin – alle neljäsosahintaan?

Kevitsa on Suomen suurimpia kaivoksia.
Kevitsa on Suomen suurimpia kaivoksia.
Kuva: Jussi Leinonen

Kaikki näyttää tapahtuvan kaivoslakimme puitteissa – valvonta-, laki- ja lupaviranomaisten hyväksymänä.

Verohallinto oli hommasta eri mieltä jo kuusi vuotta sitten ja mätkäisi vuosilta 2012–2016 runsaan 29 miljoonan euron veromätkyt, mutta ei Boliden niitä maksanut, vaan selätti verokarhun. Se näyttää tapahtuneen salatulla luovutusvoitolla. Päätuomarina eli vero- ja valtionvarainministerinä isännöi siihen aikaan Matti Vanhanen (kesk.).

Edellä oleva paljastaa kaivoslakimme ja -politiikkamme karmean hölmöyden, jonka hinta Suomi-neidolle nousee jo yksin Kevitsalta miljardeihin. Meille Sodankylään Kevitsa kyllä poikii verotuloja, kaivosmineraaliveroakin nyt  4,45 miljoonaa euroa.

Kaivosala työllistää 688, viestii kunnan tilinpäätös. Niistä 605 on Kevitsalla, viestii Kevitsa. Palkkaeurot todistavat luvut valheeksi.

Kittilän kultakaivoksella, jonka tilinpäätös yllättää avoimen rehellisenäkin, palkat ovat aikajaksolla 2012–2023 nousseet noin 20 000 euroa/henkilö/vuosi. Kevitsalla vain työpaikkaluku on kasvanut, palkat eivät ollenkaan.

Veikko Vuontisjärvi