Oulun yli­opis­tos­sa ke­hi­tet­ty uusi me­ne­tel­mä pal­jas­taa dia­be­tek­sen ai­heut­ta­mia iho­komp­li­kaa­tioi­ta

Kehitetty järjestelmä paljastaa diabetesta sairastavien potilaiden ihon veren mikroverenkierron ja ihorakenteen varhaiset muutokset.
Kehitetty järjestelmä paljastaa diabetesta sairastavien potilaiden ihon veren mikroverenkierron ja ihorakenteen varhaiset muutokset.
Kuva: Oulun yliopisto

Oulun yliopistossa on kehitetty menetelmä, jolla voidaan  arvioida diabeteksen aiheuttamia ihokomplikaatioita jo varhaisessa vaiheessa. Oulu yliopisto kertoo asiasta tiedotteessa.

Menetelmä perustuu fotoniikkaan ja tekoälyratkaisuihin. Järjestelmä paljastaa diabetesta sairastavien potilaiden ihon veren mikroverenkierron ja ihorakenteen varhaiset muutokset.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä