Osaatko toimia luon­nos­sa myrskyn yl­lät­täes­sä? – erä­opas­kou­lut­ta­ja Tomi Man­de­lin antaa vinkit tur­val­li­seen tal­vi­ret­kei­lyyn

Kesken retken säätä on hyvä seurata retken aikana ja havainnoida, miltä alkaa näyttää ympäristössä, muistuttaa kuusamolainen Tomi Mandelin.
Kesken retken säätä on hyvä seurata retken aikana ja havainnoida, miltä alkaa näyttää ympäristössä, muistuttaa kuusamolainen Tomi Mandelin.
Kuva: Jussi Väätäinen

Talviretkeily voi olla varsin mielekästä puuhaa, mutta siinä on myös riskinsä – joskus myräkkä tai lumivyöry voi yllättää. Kysyimme erä- ja luonto-oppaita kouluttavalta Tomi Mandelinilta, miten talviretkeilyyn tulisi valmistautua.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä