Pääkirjoitus: Läm­pe­ne­mi­nen etenee kiih­ty­väl­lä vauh­dil­la ja se näkyy jo nyt Lapin tal­vis­sa

Yritykset: Tornion Park Hotel vaihtaa omis­ta­jaa

Rikosepäily: Kahden osa­kas­kun­nan rahat ka­to­si­vat Pel­ko­sen­nie­mel­lä

Mainos: Lapin Kansa Digi 13,90 €/kk – tilaa tästä

Orpon mie­les­tä vii­kon­lo­pun ka­hi­nois­ta ei jäänyt syviä haa­vo­ja, Purran mukaan tilanne on hauras – vääntö so­tes­ta, leik­kauk­sis­ta ja työl­li­syy­des­tä jatkuu

Petteri Orpon johtamat hallitusneuvottelijat löysivät yksimielisyyttä ilmasto- ja maahanmuuttopolitiikasta.
Petteri Orpon johtamat hallitusneuvottelijat löysivät yksimielisyyttä ilmasto- ja maahanmuuttopolitiikasta.
Kuva: Jussi Leinonen

Hallituksen muodostaja Petteri Orpo (kok.) arvioi, että maahanmuutto- ja ilmastopolitiikasta on saatu nyt linjat niin pitkälle ratkaistua, ettei niiden kanssa tarvitse enää tehdä valtavasti työtä hallitusneuvotteluissa.

Tällä viikolla jatkuu vääntö muista vaikeista asioista, joista puolueilla on erilaisia näkemyksiä. Orpon mukaan hankalimpia ratkottavia ovat sosiaali- ja terveyspalveluiden tilanne ja rahoitus, talouden sopeuttamistoimet, joihin kuuluvat suorat leikkaukset julkisista palveluista, sekä työllisyyden parantamiseen tähtäävät keinot.

– Nämä ovat ne, joita kaikkein eniten joudutaan neuvottelemaan ja miettimään.

Hän toisti aiemman tavoitteensa, että juhannukseen mennessä pitää kaiken olla valmista.

– Ehkä kesäkuun alkupuoli ei ole enää mahdollinen, tai miten sen nyt määrittelee.

Ilmastolakia ei avata

Hallitusohjelman tekstiä viimeistellessä myös maahanmuuttopolitiikan ja etenkin ilmastopolitiikan yksityiskohtia täytyy vielä käydä läpi. Orpo arveli, että ilmastopolitiikan keinovalikoimaa voidaan joutua avaamaan lisää.

Hän sanoi jälleen, että Suomi pitää kiinni vuoden 2035 hiilineutraaliustavoitteesta.

– Ilmastolakia ei avata, mutta kaikilta yksityiskohdiltaan asioihin palataan myöhemmin, Orpo muotoili medialle viidennen neuvotteluviikon alkajaisiksi Säätytalossa.

Orpon mielestä viime viikon ja viikonlopun kahinoista perussuomalaisten ja RKP:n välillä ei jäänyt syviä haavoja.

Tilanne edelleen hauras

Hallitusneuvotteluita käyvät puolueet pääsivät lauantaina sopuun maahanmuuttopolitiikasta ja ilmastopolitiikasta, joista on ollut eniten eriäviä näkemyksiä perussuomalaisten ja RKP:n välillä.

Viime viikko keskityttiin lähinnä näiden kysymysten ratkomiseen. Tällä viikolla neuvottelut jatkuvat kaikissa työryhmissä.

Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra kuvaili viikonloppuna, että tilanne on edelleen aika hauras.

Kokoomuksen, perussuomalaisten ja rkp:n lisäksi hallitusneuvotteluissa on mukana kristillisdemokraatit.