Onnea yli­op­pi­lail­le ja am­ma­til­li­sen tut­kin­non suo­rit­ta­neil­le! – Lista Ro­va­nie­mel­lä val­mis­tu­neis­ta

-
Kuva: Leena Koskela/arkisto

Ounasvaaran lukio

Ailunka Joonatan, Alaluusua Iida (Sosiaali- ja terveysala), Alamäki Aleksi, Alanko Tomi, Alapalosaari Joni (Hotelli-, ravintola-ja catering-ala), Alariesto Lauri (Lentokoneasennus), Auno Laura (Sosiaali- ja terveysala), Boström Iiris (Hotelli-, ravintola-ja catering-ala), Carlson Emilia (Liiketoiminta) , Davidila Aaro, Dimitrovski Panco (Sosiaali- ja terveysala), Eilittä Annika (Hotelli-, ravintola-ja catering-ala), Eriksson Elli (Sosiaali- ja terveysala), Erkkilä Miska, Flygare Jaakko (Sähkö- ja automaatioala), Haakila Costa Daniel (Tieto- ja tietoliikennetekniikka), Haataja Otto, Hamari Henna, Hanhisuanto Roope, Hautala Juho (Sähkö- ja automaatioala), Heikinoja Henriikka, Heikkilä Topias (Talotekniikka), Heikkilä Väinö (Talotekniikka), Heikkinen Milla, Heino Saana, Heiskari Santeri (Tieto- ja tietoliikennetekniikka), Hietanen Roni, Hirvonen Krista (Sosiaali- ja terveysala), Ikäheimonen Pinja, Jokelainen Ella (Sosiaali- ja terveysala), Juhala Samuel (Tieto- ja tietoliikennetekniikka), Junttila Petra (Sosiaali- ja terveysala), Jäntti Essi (Sosiaali- ja terveysala), Kanto Teija (Sosiaali- ja terveysala), Kantola Akseli, Karjalainen Roope, Karjalainen Santeri, Karttunen Antti, Karvo Jan (Tieto- ja viestintätekniikka), Kenttälä Enni (Sosiaali- ja terveysala), Keränen Mira (Elintarvikeala), Kiiskinen Alma, Kiiskinen Bertta, Kirstinä Jeremias (Liiketoiminta) , Kivilahti Konsta (Tieto- ja viestintätekniikka), Kivilahti Tuomas, Kivimäki Mauri (Tieto- ja tietoliikennetekniikka), Kiviniemi Reetta, Kolehmainen Toni, Kontio Topias (Matkailuala), Korhonen Sari (Sosiaali- ja terveysala), Korolainen Ira (Sosiaali- ja terveysala), Kortesalmi Henna (Sosiaali- ja terveysala), Korva Maija (Elintarvikeala), Koukkula Saija (Liiketoiminta) , Kujala Aaro (Liiketoiminta) , Kulmunki Juulia (Matkailuala), Kunnari Emilia (Elintarvikeala), Kunnari Iida, Kärki Lauri, Körkkö Suvi (Tekstiili- ja muotiala), Laakko Jesse (Liiketoiminta), Lampela Elias, Lampinen Roni (Liiketoiminta), Lasanen Vilma, Latvakoski Roosa (Elintarvikeala), Lehto Elian, Leppiaho Ronja (Sosiaali- ja terveysala), Leppäkangas Tuomas, Leppänen Emma (Sosiaali- ja terveysala), Lukkarila Ines, Mathlin Iida (Sosiaali- ja terveysala), Meriläinen Julius (Tieto- ja tietoliikennetekniikka), Merkkiniemi Miko (Lentokoneasennus), Meskus Liisa, Mikkonen Heikki (Liiketoiminta), Mylläri Eemeli, Mård Aki (Liiketoiminta), Mäki Manti (Sosiaali- ja terveysala), Mällinen Jaakko, Määttä Oskari, Nikka Sami (Lentokoneasennus), Niska Iida (Liiketoiminta), Niskanen Henrietta (Elintarvikeala), Nissinen Miika (Liiketoiminta), Niva Aino (Sosiaali- ja terveysala), Niva Riia (Matkailuala), Nivala Henri, Ojuva Hanna, Ollila Jonatan (Liiketoiminta) , Pajuniemi Marjo (Sosiaali- ja terveysala), Pallari Jere (Tieto- ja tietoliikennetekniikka), Palonen Julia (Liiketoiminta), Pekkala Sonja (Sosiaali- ja terveysala), Pitkänen Iiro, Poutiainen Nette, Rahikkala Mikko, Rahkola Anna, Rautajoki Anniina (Elintarvikeala), Rautio Kalle, Rautio Nea (Sosiaali- ja terveysala), Reijonen Elisa, Riikola Ville-Veikka (Talotekniikka), Ruotsalainen Samuli, Saarela Kia (Sosiaali- ja terveysala), Saarela Santeri (Maanmittausala), Saarinen Kiia (Liiketoiminta) , Salmela Jere, Salmela Petra, Sandberg Joona, Santry Tommi (Tieto- ja viestintätekniikka), Sarajärvi Pieta (Sosiaali- ja terveysala), Sarajärvi Suvi (Sosiaali- ja terveysala), Saraniemi Minna, Saukkonen Ilari (Puuteollisuus), Saukkoriipi Joni, Severinkangas Tommi (Sähkö- ja automaatioala), Sieppi Milja (Sosiaali- ja terveysala), Simonen Sofia, Sipola Anniina, Skliaruk Marina (Sosiaali- ja terveysala), Springare Taika (Sosiaali- ja terveysala), Suanto Riina (Sosiaali- ja terveysala), Suomalainen Roni (Tieto- ja tietoliikennetekniikka), Syväjärvi Alisa, Tiensuu Pinja (Luonto-ohjaaja), Tikkanen Elina, Tocci Claudio (Tieto- ja tietoliikennetekniikka), Toivanen Eveliina, Torvinen Turo, Tuomaala Karita, Turunen Eemil, Tökkäri Tapio (Liiketoiminta) , Vasiljeff Ilona (Hotelli-, ravintola-ja catering-ala), Vesa Alpo (Matkailuala), Virikko Iisakki, Virtanen Juulia (Hotelli-, ravintola-ja catering-ala), Yliniemelä Mikko (Lentokoneasennus)

Ounasvaaran lukio toimii myös ammattilukiona. Sulkeissa suoritettu ammatillinen perustutkinto.

Lyseonpuiston lukio

Ahmasalo Vivian, Alakontiola Pihla, Ankkuri Riina, Asikainen Ninni, Bergman Eero-Kalle, Grönroos Inga, Haapa-aho Saini, Hagman Tyko, Hallikainen Janette, Hanni Veeti, Hannula Aleksi, Happonen Helmi, Haukipuro Sara, Heikkilä Elena, Hiltunen Laura, Hiltunen Sonja, Hollt Anni, Hossain Ifti, Huhtala Juho, Huuskonen Kristoffer, Hyvönen Elias, Iivari Elina, Immonen Iina-Lotta, Jomppanen Ola, Kalajanniska Ella, Kangosjärvi Kiira-Maaret, Karinen Aapo, Karlsson Vilma, Koc Ali-Emre, Koikkalainen Anni, Koistinen Tuukka, Koivuranta Julia, Koivuranta Rebekka, Korpi Emma, Kosola Riina, Kraatari Ella, Krigsholm Sanni, Kumpula Eetu, Kunnari Kimi, Kurkinen Manu, Kyykkä Matias, Laiho Valtteri, Laitila Johanna, Laukkanen Julia, Lepojärvi Antti, Lumme Evilla, Maijala Petteri, Marjala Henry, Mikkola Arttu, Mursu Tiia, Mutka Antti-Jussi, Myllyniemi Helmi, Mäkelä Sanni, Nevala Leevi, Nikunlassi Jarkko, Nilimaa Sara, Nurmikumpu Henna, Nuutinen Noora, Olli Aino, Ollila Selja, Peltoniemi Mikko, Poe Ko Reh, Pohjonen Aurora, Poikela Pietari, Portimojärvi Saana, Posio Vilma, Pukema Saga, Pyykkö Milla, Rajaniemi Niilo, Rasmussen Oona, Roinesalo Piia, Romppainen Heli, Ronkainen Ella-Maria, Rouhiainen Aino, Ruonakoski Mari, Ruuska Anni, Ruuska Elviira, Ruuska Esteri, Räisänen Emilia, Saarijärvi Nella-Maria, Sandhu Milja, Schreiber Mira-Maria, Selkälä Essi, Sillanmäki Jesse, Syväniemi Saana, Säärelä Jasmin, Sääskilahti Venla, Tastula Hanna, Tennivaara Antti, Tervonen Marjukka, Tuisku Oona-Lotta, Uusipulkamo Reetta, Uusitalo Iiris, Vierelä Inka, Virtanen Veikko, Vitikka Jasmiina, Vuorentausta Pinja, Vähäkari Anni, Väihkönen Ida-Sofia, Wasenius Kariina, Yliriesto Enni, Yli-Suvanto Roope, Ylitervo Nuutti

IB-linja: Alakurtti Anna, Alakörkkö Leevi, Bagge Helinä, Heatta Antte, Jaakkola Joanna, Joona-Brown Elias, Keskitalo Áile, Laiti Minka, Luodes Milla, Luoma-aho Linnea, Miettinen Juho, Muzinda Tadiwanashe, Penttilä Miisa, Pesola Ella, Plummer James, Poolamets Doris, Pou Ekonoja Ona, Sepänheimo Arttu, Soudunsaari Wilma, Toljamo, Janina

Aikuislukio: Lehtoranta Emil, Antti Leevi, Anttila Juho, Hirvioja Katri, Kanniainen Saana, Kitti Samu, Korteniemi Henri, Kumpula Viola,  Lukka Ilona, Luodes Joona,  Manni Eveliina, Merkkiniemi Niko, Pieskä Amanda, Pulkkinen Tara, Saari Laura, Sinisalo Heli, Stenberg Sofianna, Vaarala Mikko, Väärälä Jonna, Javola Riina

Lapin koulutuskeskus REDU

-

Autoalan perustutkinto: Hanhisuanto Nico, Harju Ville, Hoppula Joonas, Hyvönen Aleksi, Kangas Juho, Khmelov Ruslan, Moilanen Aleksi, Pekkala Joonas, Posio Tuomas, Pulska Tino, Rautio Kimi, Rautio Ville, Ruokanen Anssi, Suorsa Topi,

Taavettila Tommi, Uusitalo Aatu

Elintarvikealan perustutkinto: Almkahal Essam, Kokkonen,Saana, Korva Maija, Mäntylä Sanna, Märsy Reeta, Rautajoki Anniina, Ahonen Katriina, Gullstén Chaterina, Keränen Mira, Kunnari Emilia, Latvakoski Roosa, Niskanen Henrietta, Podgornaya Alina, Kanto Kimmo, Niemelä Miikka

Hiusalan perustutkinto: Pallari Mira, Poikajärvi Eeva

Hius- ja kauneudenhoitoalan perustutkinto: Lappalainen Eino, Rinne Saana

Kaivosalan perustutkinto: Jääskeläinen Joonas, Ollila Jesse, Peltonen Teemu, Rissanen Artturi, Toimela Rikumatti

Kauneudenhoitoalan perustutkinto: Aikio Anna-Sofia, Alatalo Jenni, Engelberg Minttu, Kokko Minja, Maijala Mira, Siirto Jasmine

Liiketalouden perustutkinto: Rasmussen Anne, Tökkäri Tapio

Liiketoiminnan perustutkinto: Berg Saku, Enbuske Patrick, Heikkilä Vertti, Lahtela Jenna, Lähtevänoja Eetu, Pyykönen Nina

Logistiikan perustutkinto: Arponen Emma, Hyvönen Rami, Karjalainen Tuomo, Paakki Arttu, Aikio Jere, Angelva Pentti, Björkman Tuomas, Hakoköngäs Kasperi, Hartikainen Jesper, Hietala Miklas, Jaakkonen Valtteri, Juvani Frans, Katainen Santeri, Kulppi Petri, Kultima Petteri, Leinonen Jere, Lintulahti Jutta, Mäkihalvari Henri, Nevalainen Petja, Ollila Eetu, Pitkänen Joona, Rautio Daniel, Ruokamo Roosa, Saraniemi Jaakko, Siponen Petri, Soudunsaari Arttu, Sääskilahti Paavo, Uusipulkamo Ilja, Värinen Pauli, Ylijurva Joni, Ylipeura Jere, Yrjänheikki Aulis

Luonto- ja ympäristöalan perustutkinto: Hänninen Aleksi, Kotila Johannes, Tiensuu Pinja, Auramaa Oskari, Koivumaa Jukka

Matkailualan perustutkinto: Hynynen Katja, Hämäläinen Eetu, Kontio Topias, Kulmunki Juulia, Niva Riia, Pahtakari Ida, Ross Jelena, Sundbäck Pinja, Vesa Alpo, Viuhkola Sandra, Carpelan Matias, Hannunen Vilma, Ruotsala Britt-Inger, Tapio Mirka, Veijola Iida

Metsäalan perustutkinto: Hänninen Jarkko, Johansson Alex, Juntunen Maire, Korhonen Miika, Kyllönen Matti

Pintakäsittelyalan perustutkinto: Ahola Ville, Severinkangas Leevi

Puualan perustutkinto: Iinatti Atte, Korva Eetu, Martikainen Jaana, Saukkonen Ilari

Rakennusalan perustutkinto: Ahola Eetu, Heikkilä Anton, Myllyharju Teemu, Palokangas Olli, Puukangas Marita, Rautio Ville, Sakko Mikko, Seipäjärvi Topi, Tiuraniemi Jere, Ylimartimo Tuomas, Ylisaukko-Oja Valtteri, Alakulppi Eetu, Rautiola Henri

Ravintola- ja catering-alan perustutkinto: Pyhäjärvi Soile

Sosiaali- ja terveysalan perustutkinto: Frangou Theodoros, Hirvonen Krista, Jakonen Laura, Jäntti Essi, Kellokumpu Vera, Springare Taika, Korolainen Ira, Leppänen Emma, Mäki Manti, Hökkä Elise, Kesola Krista, Kiviniemi Jatta, Kortesalmi Henna, Leppiaho Ronja, Mathlin Iida, Rautio Nea, Saarela Kia, Sieppi Milja, Skliaruk Marina, Hollanti Saara, Impiö Kaisu, Ruotsalainen Roosa, Springare Piia-Maria, Vuorenmaa Kia, Aikio Unni, Alaluusua Iida, Eriksson Elli, Jahaj Irena, Jokelainen Ella, Junttila Petra, Kenttälä Enni, Niva Aino, Pekkala Sonja, Pussila Pia, Sarajärvi Pieta, Sarajärvi Suvi, Suanto Riina, Takkunen Anne-Maarit, Mella Suvi, Norvapalo Liisa, Sääskilahti Milja, Vainio Kaisa, Dimitrovski Panco, Erola Leena, Kanto Teija, Korhonen Sari, Kreivi Anne, Pajuniemi Marjo, Sandberg Teemu,

Saukko Nea, Sääskilahti Enni, Tammelin Susanna

Sähkö- ja automaatiotekniikan perustutkinto: Kaukonen Janne, Immonen Henna

Työhön ja itsenäiseen elämään valmentava koulutus (TELMA): Peltoperä Ville, Ronkainen Milja, Shofan Hiba

Ammatilliseen koulutukseen valmentava koulutus (VALMA): Alshantti Dalya, Glick Noam, Halonen Atte, Hannula Mikael, Ibrahim Mohamed Nur, Keski-Saari Niko-Petteri, Kivilä Netta, Luukinen Kaisu, Oinas Mikael, Pasma Kiia, Rantakangas Jere, Ree Say Meh, Rintala Jessica, Ruonakoski Kasper, Saviluoto Jori, Virikko Topias, Virtanen Ronja

Kaivosalan ammattitutkinto: Mikkola Joni

Lähiesimiestyön ammattitutkinto: Pitkäniemi Niina

Maarakennusalan ammattitutkinto: Juujärvi Antti, Kainulainen Vili

Maarakennusalan erikoisammattitutkinto: Karhulahti Tiia, Tuisku Tapani

Mielenterveys- ja päihdetyön erikoisammattitutkinto: Aromaa Satu, Karjalainen Taru, Keränen Jenna, Romakkaniemi Mirka

Lapin urheiluopisto

Kasvatus- ja ohjausalan perustutkinto: Kettunen Roosa, Pereira Freitas Petra, Roinesalo Sina, Vaara Juulia

Liikunnanohjauksen perustutkinto: Herva Eetu, Häätylä Mikael, Inkilä Jenna, Isoaho Venla, Kallio Eveliina, Kananen Lauri, Mörsky Sonja, Peltola Lauri, Pohja Anniina, Saxholm Riina, Sipola Susanna, Tervonen Sara, Tuominen Severi, Vaarala Jimi-Jasper

Tanssialan perustutkinto: Heiskanen Henrietta, Karttunen Krista, Latva Rosa

Julkaisimme toisen asteen valmistuneiden nimiä lehdessämme 27.5. Valitettavasti Lapin urheiluopiston valmistuneet ja suurin osa Rovaniemen aikuislukiosta valmistuneista oli jäänyt listasta pois. – Tiedot valmistuneista on saatu oppilaitoksista.