Lukijalta
Mielipidekirjoitus

Onko tämä vai­kut­ta­va sääs­tö­toi­mi?

Hallituksen suunnittelemat 65 miljoonan leikkaukset kulttuurialalle ja 80 miljoonan järjestöihin ovat suora isku hyvinvointiin.

Mielenterveysbarometrin 2021 mukaan yli 95 prosenttia mielenterveyskuntoutujista pitää kulttuuria sopivana muotona mielenterveysongelmien selättämisessä. Kansainväliset tutkimukset tukevat tätä: taidetta ja kulttuuria harrastavat kokevat mielenterveytensä muita paremmaksi. Kulttuurinen aktivisuus suojaa masennukselta ja dementialta.

Leikkausten myötä mielenterveysongelmat ja yksinäisyys lisääntyvät, mikä heikentää väestön työ- ja toimintakykyä. Tämä on välitön uhka talouskasvulle ja heikkenevälle huoltosuhteelle.

Järjestöillä on vahva kokemus ja ymmärrys siitä, millaista apua eri kohderyhmät tarvitsevat. Ne tarjoavat ympäri Suomen matalan kynnyksen kulttuuri- ja taidetoimintaa, joka auttaa ihmisiä löytämään merkityksellisyyttä elämäänsä ja käsittelemään tunteitaan myös muuten kuin sanallisesti.

Orpon hallituksen leikkaussuunnitelmat huolestuttavat kulttuurialaa.
Orpon hallituksen leikkaussuunnitelmat huolestuttavat kulttuurialaa.
Kuva: Vesa Moilanen / Lehtikuva

Lausunnolla olevassa Yhteiskunnan turvallisuusstrategiassa kulttuuripalveluille tarjotaan henkisen kriisinkestävyyden, hyvinvoinnin ja yhteenkuuluvuuden tunteen ylläpitäjän roolia osana kokonaisturvallisuutta. Näiden ylläpitäminen ei synny ilman resursseja ja kulttuurialan arvostusta.

Leikkausten myötä kulttuurialan työpaikat vähenevät, tarjonta vähenee ja luovien alojen kasvupotentiaali heikentyy. Järjestöissä ja kulttuurikentällä paljon työtä tehdään jo nyt palkatta tai erittäin pienellä korvauksella.

Järjestöillä on valtava merkitys vapaaehtoistoiminnan järjestämisessä. Vapaaehtoistoiminta lisää hyvinvoinnin ja merkityksellisyyden kokemusta sekä vähentää yksinäisyyttä. Vapaaehtoistoiminta kerryttää taitoja, osaamista ja verkostoja, jotka auttavat myös työllistymisessä. Pitkäjänteinen, vaikuttava vapaaehtoistoiminta ei ole mahdollista ilman järjestöjen tukea.

Järjestöt ja kulttuuritoimijat tekevät monipuolista yhteistyötä. Yhteistyön ovet ovat avoinna hyvinvointialueille ja kuntiin. Mikään taho ei yksin pysty vastaamaan lisääntyneeseen avuntarpeeseen mielenterveyden ongelmissa.

Vaadimme, että suunniteltuja leikkauksia kohtuullistetaan. Kulttuuria, hyvinvointia ja mielenterveyttä on puolustettava erityisesti taloudellisesti vaikeina aikoina. Säästöt vaikuttavat kielteisesti monien sukupolvien terveyteen ja hyvinvointiin.

Anna-Kristiina MikkonenKulttuurihyvinvointipoolin puheenjohtaja, kansanedustaja (sd.)