"Onhan se hullua" – tun­ti­kau­pal­la jo­no­tus­ta ve­ro­toi­mis­tos­sa asioin­tiin, Lapissa saa pal­ve­lua kas­vok­kain vain kuusi tuntia vii­kos­sa Ro­va­nie­mel­lä

Lapin ainoa avoin Verohallinnon palvelupiste on Rovaniemellä ja auki kuusi tuntia viikossa. Verohallinnon mukaan lähes kaiken asioinnin voi hoitaa verkossa tai puhelimitse.

Viisi jonottajaa istuskelee Rovaniemen Verohallinnon palvelupisteen ulkopuolella tiistaina aamukymmeneltä, kun sisällä kaikki tuolipaikat on jo viety.

Vartija joutuu kääntämään ovella yhden asiakkaan pois, koska jononumeroa on enää turha ottaa. Kolme virkailijaa ei ehdi käsittelemään kaikkien asioita. Ensi maanantaina uusi yritys.

Yksi odottelijoista on rovaniemeläinen Tiia Vaarala, joka sai päivän viimeisen jononumeron: 28.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Ilmoita asiavirheestä