Oman pitäjän ra­ken­ta­ja pal­kit­tiin – Yli­tor­nion vuoden yritys työl­lis­tää kym­men­kun­ta ra­ken­ta­jaa

Rakennusurakointi Maxbron yrittäjä Ari-Pekka Mäkikyröllä on kirjaimellisesti monta rautaa tulessa. Kainuunkylässä viimeistellään Juhon Mikon navettatyömaalla tuulettimien asennusta kurottajalla. Loppusuoralla on myös Alkkulanraitilla Nuorisotalon peruskorjaus.

– Mukavasti on töitä ollut tarjolla omalle porukalle tästä lähiseudulta. Periaatteessa työmaat ovat Ylitornion ja Pellon lisäksi kauimmillaan Ylläksellä tai Torniossa.

Reilun vuosikymmenen yrittäjänä rakennusfirmaan pyörittänyt Ari-Pekka Mäkikyrö on tyytyväinen kotikunnasta Ylitorniolta, Pellosta ja Rovaniemeltä kokoon saadusta hyvästä työjoukosta.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä