Ol­ki­luo­to 3:n vuo­si­huol­to venyy jälleen

Olkiluodon ydinvoimalan kolmosreaktorin vuosihuolto venyy kuudella päivällä teknisten ongelmien vuoksi, ydinvoimayhtiö Teollisuuden Voima (TVO) kertoi sunnuntaina. Päivitetyn aikataulun mukaan vuosihuollon arvioidaan päättyvän 4. toukokuuta.

Vuosihuolto alkoi maaliskuun alussa, ja alun perin sen oli tarkoitus päättyä 8. huhtikuuta. Päättymisaikataulu on kuitenkin viivästynyt useaan otteeseen. Aiemmilla kerroilla huoltoa ovat viivästyttäneet muun muassa vuosihuollon aikana löytyneet uudet viat ja tarkastuslaitteiden tekniset ongelmat.

Olkiluoto 3:n vuosihuolto toteutetaan nyt ensimmäistä kertaa. TVO:n mukaan Olkiluoto 1 ja Olkiluoto 2 tuottavat kolmosreaktorin vuosihuollon ajan normaalisti sähköä.

Ilmoita asiavirheestä