Nuorten Ys­tä­vien Arja Sutela pelkää, että hal­li­tuk­sen uudet säästöt tekevät pa­hem­paa tuhoa kuin 1990-lu­vun lama

Hallitus leikkaa yli 100 miljoonaa euroa sote-alan järjestöiltä, mutta kukaan ei vielä tiedä, miten ne kohdistuvat. Tulevaisuudessa järjestöt joutuvat tiivistämään yhteistyötään.

Nuorten Ystävien pääsihteeri Arja Sutela sanoo, että järjestöihin kohdistuvat leikkaukset osuvat suoraan niihin ihmisiin, jotka jo nyt kärsivät hallituksen tekemistä leikkauspäätöksistä.
Nuorten Ystävien pääsihteeri Arja Sutela sanoo, että järjestöihin kohdistuvat leikkaukset osuvat suoraan niihin ihmisiin, jotka jo nyt kärsivät hallituksen tekemistä leikkauspäätöksistä.
Kuva: Jukka-Pekka Moilanen

Sosiaali- ja terveysalan järjestöt varautuvat mittaviin muutoksiin, kun hallitus leikkaa järjestöille annettavaa valtion rahoitusta jopa kolmanneksen vuoteen 2027 mennessä.

– Kyllä ne tuntuvat karmaisevilta ja ihan kauheilta.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä