Aavapeikon päiväkoti on avannut ovensa Ylitorniolla. Uusi hirsirakennus upea talo sisältä ja ulkoa. Kulman muotoisen rakennuksen suojassa on leikkipiha keinuineen, leikkimökkeineen ja kiipeilytelineineen.
Päiväkodissa on neljä osastoa. Ryhmille on omat tilat, isommille 3–5-vuotiaille Naskaleille ja Kläpeille sekä 0–3-vuotiaille Naperoille ja Vesseleille.
Naperoiden ja Vesseleiden puolella rakennetaan Duplo-palikoilla, osa nukkuu päiväunia ja yksi lapsi ottaa unet vaunuissaan ulkona katoksen suojassa.
Naskalit ja Kläpit ovat täydessä touhussa piirtämässä, leikkimässä, rakentamassa palapelejä ja ajamassa traktoreilla.
Toiveet toteutuivat
Tavoitteena oli nykyaikainen oppimisympäristö lapsille ja toimivat tilat henkilökunnalle. Vastaavan varhaiskasvatuksen opettajan Riikka Korven mukaan henkilökunta on alusta lähtien ollut mukana suunnittelussa ja henkilökuntaa on kuunneltu.
– Talo on toiveiden mukainen, Korpi sanoo.
Lapsetkin ovat tottuneet pikkuhiljaa uuteen ympäristöön.
Omia ryhmähuoneita ja yhteisiä tiloja
Jokaisella ryhmällä on oma sisäänkäynti, kuraeteinen, naulakkoeteinen, ryhmätilat ja vessat. Pienimmillä on omat lepohuoneet, isommilla on lepotila ja lisälepotilana tarvittaessa jumppasali.
Yhteisiä tiloja ovat ruokasali ja jumppasali.
Henkilökunta on erityisen tyytyväinen ruokasaliin. Leikit voi jättää kesken, kun siirrytään ruokailemaan. Tavarat ovat ryhmätiloissa odottamassa ja leikkejä voi jatkaa.
Isossa jumppasalissa on tilaa liikkua, kiipeillä ja voimistella renkailla.
Avaamalla ruokasalin ja jumppasalin välisen jakoseinän syntyy iso tila juhlia ja tilaisuuksia varten.
Kaapista avataan kerrossänky
Jakoseinillä voi muissakin tiloissa loihtia pienryhmätiloja. Koko ajan ei tarvitse koko porukan olla yhdessä.
Valot syttyvät automaattisesti, kun huoneisiin astuu sisään. Lepotiloissa on käytännölliset kaappisängyt. Kaapin sisältä avautuu kerrossänky, jonka voi kasata ja pukata takaisin oven taakse.
Hirsiseinien sisällä on monta kätevää ratkaisua, mahtavia leikki- ja oppimisympäristöjä. Askartelua, pelejä ja leikkejä varten on pöytiä, hyllyjä ja laatikostoja, pehmeitä tuoleja, keinuja ja leikkikeittiöitä. Isojen puolella on retkipaikka – katos, jonka suojiin pääsee levähtämään tai vaikka selaamaan kirjoja.
Oma keittiö tekee aamupalat
Keittiö on niin kutsuttu kuumennuskeittiö, jossa lämmitetään ateriat. Aamupalat valmistetaan omassa keittiössä, muut ateriat toimittaa Ainiovaaran keittiö. Keittiöstä ja siivouksesta vastaa Sol.
Henkilökunnalla on työhuoneita, yhteiset kahvi-, kokoontumis, ja -koulutustilat.
Päiväkoti on auki hoidon tarpeen mukaan, tavallisimmin kello 06–22. Vanhemmat varaavat hoitoajat sähköisellä hoidonvarauksella. Sen perusteella laaditaan henkilöstön työvuorot. Tarvittaessa myös ilta- ja viikonloppuvuoroja.
Lukion päiväkodilla on esikouluryhmä ja 5-vuotiaiden ryhmä Vintin Vintiöt.
Aavapeikonpäiväkoti
986 neliömetrin kokoinen hirsirakennus.
4-osastoa: 0–3-vuotiaat Naperot ja Vesselit, 3–5-vuotiaat Naskalit ja Kläpit.
Tällä hetkellä noin 50 lasta.
Henkilökunnan määrä 12.
Rakennuskustannukset 3,0 miljoonaa euroa.
Irtaimisto ja kalusteet n. 200 000 euroa.
Suunnittelu Arkkitehtitoimisto Avario, arkkitehti Katri Durchman.
Urakoitsija Rakennusliike Lapti Oy.
Hirsitoimitus Kontiotuote Oy.