Nainen oli tulossa Suomeen kilo ko­kaii­nia kas­sis­saan, mutta jäi kiinni Haa­pa­ran­nan rau­ta­tie­ase­mal­la

Nainen oli matkalla Berliinistä Ruotsin läpi Suomeen. Huumekassi löytyi tullin tarkastuksessa rautatieaseman odotushuoneen penkin alta.

Kokaiini löytyi Saksassa asuvan naisen hallusta Haaparannan rautatieaseman odotustiloista viime toukokuussa.
Kokaiini löytyi Saksassa asuvan naisen hallusta Haaparannan rautatieaseman odotustiloista viime toukokuussa.
Kuva: Maiju Pohjanheimo / arkisto

Saksassa asuva 55-vuotias nainen on saanut pitkän vankeustuomion kokaiinin salakuljetusyrityksestä Suomen ja Ruotsin rajalla.

Tullivirkailijat tarkastivat naisen toukokuussa Haaparannan rautatieaseman odotushuoneessa. Naisen penkin alla olevasta kangaskassista löytyi kilo kokaiinia.

Nainen väitti, ettei tiennyt huumekassista mitään.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä