Näin kan­na­bik­sen kas­vat­ta­jat pää­tyi­vät poh­joi­seen pik­ku­ky­lään Po­siol­le – "Sähköt kat­kei­li­vat ja valot välk­kyi­vät, kun sähköä ve­det­tiin vä­lis­tä"

Suuren maailman hommia, tuntui moni posiolainen ajattelevan, kun poliisi julkisti perjantaina uutisen Posion Nolimon kylällä paljastuneesta kannabiskasvattamosta. Ammattimainen miljoonabisnes lisäsi kylällä liikennettä ja herätti naapureissa epäileviä ajatuksia.

Nolimossa sijaitseva maatila vaihtoi omistajaa keväällä 2019. Tiloihin piti tulla autojen fiksaustoimintaa, mutta toisin kävi. Maatilalla pyöritettiin miljoonabisnestä kannabiskasvattamona.
Nolimossa sijaitseva maatila vaihtoi omistajaa keväällä 2019. Tiloihin piti tulla autojen fiksaustoimintaa, mutta toisin kävi. Maatilalla pyöritettiin miljoonabisnestä kannabiskasvattamona.

Pitkiä suoria ja talottomia taipaleita.

Posion Nolimon kylään on kunnan keskustasta reilut 50 kilometriä.

Kylällä ollaan syrjässä kaikesta.

Se sopi hyvin kotkalaisille ostajille, jotka pari vuotta sitten etsivät liiketoiminnalleen tiloja pohjoisesta.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Ilmoita asiavirheestä