Mo­der­nit la­si­jul­ki­si­vut tap­pa­vat tilhiä – Me­ri-La­pis­ta tilhet kaik­ko­si­vat ete­läm­mäk­si val­ta­osin jo syys-lo­ka­kuun vaih­tees­sa

Lintuja lentää ikkunoihin varsinkin loppukesällä ja syksyllä. Erityisen alttiita havereille ovat nuoret linnut, jotka ovat vielä kokemattomia ja kömpelöitä lentäjiä.

LUONTO
Tilhille on jäänyt pihlajiin rastaiden jäljiltä monin paikoin vain marjarippeitä. Pohjoisen tupsupäät ovatkin valtaosin lentäneet Etelä-Suomeen nälkäänsä tyydyttämään.
Tilhille on jäänyt pihlajiin rastaiden jäljiltä monin paikoin vain marjarippeitä. Pohjoisen tupsupäät ovatkin valtaosin lentäneet Etelä-Suomeen nälkäänsä tyydyttämään.
Kuva: Juhani Jaakkola

Viime aikoina mediat ovat viestittäneet tapauksista, jotka ovat koskeneet jopa isojen tilhiparvien menehtymistä lasiesteisiin. Meri-Lapissa näin mittavia törmäyksiä ei ole havaittu.

Iltalehdessä lokakuun puolivälissä olleen jutun pysäyttävänä antina olivat järkyttävät kuvat kymmenistä tupsupäistä, jotka olivat päättäneet päivänsä lentäessään voimalla päin suurta parvekelasia Espoon Tapiolassa.

Haluatko jatkaa lukemista?

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 3 kk vain 9,90 €

Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä