Lapin Kansa kertoi (30.4.) valtiovarainministeriön tekemästä valituksesta. Pohjois-Suomen hallinto-oikeudelle tehty valitus koskee Lapin hyvinvointialueen (Lapha) valtuuston päätöstä, jonka mukaan joitain erikoissairaanhoidon palveluita säilytettäisiin Länsi-Pohjan keskussairaalassa.
Ministeriön mukaan valtuuston päätös on kumottava, koska Kemin sairaala on tarkoitus muuttaa vain terveyskeskustasoisia palveluita tarjoavaksi yksiköksi.
Uutinen tuo hyvin esille koko suurta sote-uudistusta koskevan kummallisuuden: terveys- ja sosiaalipalveluista sekä pelastustoiminnasta päättäminen on annettu sosiaali- ja terveysministeriön (STM) sijasta valtiovarainministeriölle (VM). STM:n viranhaltijat olisivat varmasti VM:n viranhaltijoita asiantuntevampia arvioimaan, miten terveyspalvelut Laphassa – ja muillakin hyvinvointialueilla – olisi järjestettävä.
Orpon hallitus – ja aika lailla edellisetkin – on keskittynyt sotaan valmistautumiseen. Miljardikaupalla rahaa on käytetty sotalentokoneisiin ja sotalaivoihin ja kaikenlaiseen muuhun sotakalustoon.
Kun samaan aikaan tuetaan verorahoilla yrityksiä ja huojennetaan niiden verotusta, rahat on haalittava kokoon kansalaisten tarvitsemia palveluita lopettamalla ja heikentämällä. Siinä VM ja valtiovarainministeri Riikka Purra ovat kovasti ahkeroineet. Tulokset näkyvät muun muassa viimeisimmässä kehysriihessä – sotavalmisteluihin lisää rahaa ja muualta leikataan.
Tässä tilanteessa on tehtävä täyskäännös. Terveys- ja sosiaalipalvelut ja muut kansalaisten tarvitsemat palvelut on nostettava valtion tärkeimmäksi tehtäväksi ja niiden tarvitsema rahoitus on turvattava. Samalla ministeriöiden vastuunjakoa on muutettava niin, että valtakunnan tasolla sosiaali- ja terveyspalveluista päätetään STM:ssä eikä VM:ssä.