Tilaajille

Mil­lais­ta suur­lä­het­ti­lään työ on? – Jari Vilénin kir­jas­sa kur­kis­te­taan myös dip­lo­ma­tian ver­ho­jen taakse

Kemistä kansainväliselle uralle ponnistanut Jari Vilén julkistaa lauantaina kotikonnuillaan kirjan suurlähettiläsvuosistaan.

Kemi

Ensimmäinen kosketukseni Jari Viléniin tapahtui joskus 90-luvun alkupuolella ollessani yläasteella Keminmaassa. Nykyisen Vallenius-salin esiintymislavalle oli järjestetty koululaisten seurattavaksi väittely EU-jäsenyydestä.

Keskustan Hannu Takkula oli EU-jäsenyyttä vastaan ja kokoomuksen Vilén sen puolesta. Vilén jäi tuolloin mieleen hillittynä ja faktoihin nojaavana kauppa- tai saarnamiehen elkein esiintyneeseen Takkulaan verrattuna.

– Muistan! Oli hienoa kiertää Hannun kanssa, Vilén naurahtaa haastattelunsa alkajaisiksi Lapin Kansan Kemin-toimituksessa.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä