Festivaali: Si­me­rock jul­kai­si nipun ar­tis­ti­kiin­ni­tyk­siä – ­Behm, Kuumaa ja Rosa Coste mukana ensi kesän fes­ti­vaa­leil­la

Tuulivoima: Itä-Lap­piin voi nousta maan suurin tuu­li­puis­to, jos tut­ka­on­gel­miin löytyy rat­kai­su

Kolumni: Vai­kein­ta on vas­taan­ot­taa

Mainos: Mitä enemmän tiedät sitä helpommin äänestät, tilaa tästä Lapin Kansa 2 kk 59,90 euroa

Kolumni
Tilaajille

Miksi muutin Lap­piin?

Niin, miksi? Muuttoani aloin kyseenalaistamaan itsekin.

Monelle tuli hämmentävänä yllätyksenä suurkaupunki Helsingistä pohjoisen perukoille muuttanut nuori aikuinen. En ollut varautunut kysymyksiin ja ihmettelyihin. En ainakaan Rovaniemellä. Erittäin hämmentynyt olo tuli baarissa, kun lähes tuntematon ikätoveri kysyi, että miksi ihmeessä muutit tänne.

Muutin Rovaniemelle opintojen takia. Mielikuvat Lapista kultasivat lapsuuden hiihtoretket Kiilopäällä. Myönnän, myös ehkä jokin ”Lapin eksotiikka”. Halusin pois synnyinkaupungistani. Maisemanvaihdoksen. Uuden alun. Niin kuin moni muukin nuori.

Taloustutkimuksen toteuttama tutkimus vuodelta 2021 paljastaa, että yli puoli miljoonaa 18–59-vuotiasta suomalaista olisi kiinnostunut muuttamaan Lappiin.

Lue Digiä 1 kk _vain 1 €_

Tilauksella pääset lukemaan rajoituksetta tämän ja muita kiinnostavia artikkeleita, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.