Met­sä­hal­li­tus sel­vit­tää, onko sa­fa­ri­mat­kai­lu Kä­si­var­res­sa ylit­tä­nyt kan­to­ky­vyn rajat – val­mis­ta vuoden päästä

Metsähallituksen mukaan merkittävästi eniten Käsivarren erämaa-alueella on omin voimin tapahtuvaa hiihto- ja patikkaretkeilyä sekä kalastusta.
Metsähallituksen mukaan merkittävästi eniten Käsivarren erämaa-alueella on omin voimin tapahtuvaa hiihto- ja patikkaretkeilyä sekä kalastusta.
Kuva: Jussi Leinonen / arkisto

Metsähallituksen Luontopalvelut teettää tutkimuksen siitä, onko safarimatkailu saavuttanut kantokykynsä Käsivarren erämaa-alueella. Selvityksen loppuraportti valmistunee vuoden päästä marraskuussa.

Käytännössä tutkimuksessa selvitetään, aiheutuuko safarimatkailusta nykyisessä laajuudessaan haittaa paikalliselle väestölle, saamelaiskulttuurille, luontaiselinkeinoille, retkeilijöille tai muulle liiketoiminnalle ja sen kehittymiselle.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä