Metsä Fibre lo­maut­taa Kemin bio­tuo­te­teh­taal­la enin­tään 90 päi­väk­si lop­pu­vuon­na – pää­luot­ta­mus­hen­ki­lön mukaan mah­dol­lis­ten lo­mau­tet­ta­vien määrä on enin­tään 60 hen­ki­löä

Muutosneuvottelujen piirissä oli koko Kemin biotuotetehtaan henkilöstö, yhteensä noin 225 henkilöä.
Muutosneuvottelujen piirissä oli koko Kemin biotuotetehtaan henkilöstö, yhteensä noin 225 henkilöä.
Kuva: Iiro Kerkelä

Metsä Groupiin kuuluvan Metsä Fibren Kemin biotuotetehtaalla käynnistämät muutosneuvottelut mahdollisista väliaikaisista lomautuksista ovat päättyneet. Neuvottelujen piirissä oli koko tehtaan henkilöstö, yhteensä noin 225 henkilöä.

Muutosneuvottelujen jälkeen päätettiin, että yhtiö tulee toteuttamaan henkilöstön väliaikaisia lomautuksia loppuvuoden aikana.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä