Saamelaiskäräjävaalit: Ään­ten­las­ken­ta on alkanut – en­sim­mäi­set epä­vi­ral­li­set tu­lok­set il­moi­te­taan tiis­taiaa­mu­na

Tietomurto: Satojen Lapin hy­vin­voin­tia­lueen asiak­kai­den tietoja on saat­ta­nut joutua vääriin käsiin – koskee in­kon­ti­nens­si- ja dia­be­tes­tuot­tei­den ko­tiin­kul­je­tus­pal­ve­lun asiak­kai­ta

Mainos: Lapin Kansa Digi 13,90 €/kk – tilaa tästä

Mat­kai­lun kään­tö­pii­ri -pod­cast: Tuot­to­joh­ta­mi­nen mat­kai­lus­sa- me­nes­ty­vän lii­ke­toi­min­nan avain vai kik­kai­lua

Tuottojohtaminen on ollut osa matkailuyritysten hinnoittelua ja toimintaa jo 1970 luvulta. Perusajatus ”Oikeat tuotteet ja palvelut, oikeille asiakkaille, oikeilla hinnoilla, oikeisiin yksiköihin, oikeaan aikaan, oikeita myyntikanavia hyödyntäen” on pysynyt lähes samana eli kyse on yrityksen tulovirtojen suunnitelmallisesta ja systemaattista ohjaamista ja johtamista.

Matkailun kääntöpiiri -podcastin viidennessä jaksossa keskustellaan mitkä ovat tuottojohtamisen haasteet ja mahdollisuudet nyt ja miten Lapin matkailussa tulisi toimia, jotta alan kannattavuus paranisi?

Keskustelemassa ovat Hanna Lak ja Markku Vieru.

Lak on Suomen johtavia tuottojohtamisen ja tiedolla johtamisen asiantuntijoita matkailualalla ja Vieru on Lapin yliopiston liiketaloustieteen professori, joka työskentelee matkailututkimuksen oppiaineessa.

Vieru on julkaissut useita artikkeleja aiheesta ja tutkinut tuottojohtamista jo pitkään.

Kuuntele jakso
5. Matkailun kääntöpiiri – Tuottojohtaminen matkailussa- menestyvän liiketoiminnan avain vai kikkailua

Jakso on julkaistu ensimmäisen kerran syyskuussa 2019.